
Pijn in de zij: oorzaken per locatie en wanneer je naar de huisarts gaat
Pijn in de linker of rechter zij? Ontdek de oorzaken — nierstenen, galblaas, nierinfectie — en wanneer je direct naar de huisarts moet.
Pijn in de zij verdwijnt meestal vanzelf — een spierverkramping na het sporten of een slechte zithouding is de meest voorkomende oorzaak. Toch kan aanhoudende pijn in de linker of rechter zij wijzen op nierstenen, een nierinfectie of galsteenklachten. Dit artikel helpt je herkennen wat de pijn mogelijk veroorzaakt en wanneer een artsbezoek nodig is.
Pijn in de linker zij: wat kan het zijn?
Pijn links in de zij, ter hoogte van of net onder de ribben, komt het vaakst voor door houding of spierbelasting. Maar ook organen in dat gebied kunnen een rol spelen.
De milt zit links boven in de buik, direct onder het middenrif. Een miltprikkel na forse inspanning geeft een doffe, scherpe pijn links onder de ribben. Bij ernstigere problemen — een vergrote milt of een scheur na trauma — is er vrijwel altijd een andere oorzaak in het spel, zoals een infectie of bloedaandoening. Een gescheurde milt na een val of klap is een medische noodsituatie: bel 112.
De linker nier zit retroperitoneaal — achter de buikholte, vlak naast de wervelkolom. Plotselinge, koliekachtige pijn links in de zij die uitstraalt naar de lies wijst op een niersteen.12 Een nierinfectie (pyelonefritis) geeft bonzende flankpijn gecombineerd met koorts en pijn bij plassen.34
Houdingsgerelateerde pijn is bij mensen zonder andere klachten de meest waarschijnlijke oorzaak: langdurig scheef of ingezakt zitten prikkelt de spieren en het bindweefsel rondom de romp. Die pijn verdwijnt doorgaans bij bewegen of strekken.
Pijn in de rechter zij: galblaas en rechter nier
Stekende pijn rechts in de zij — soms uitstralend naar de rechter schouder of rug — wordt vaak veroorzaakt door de galblaas of de rechter nier.
Galstenen blokkeren de verbinding tussen galblaas en darm. De galblaas trekt heftig samen om de steen door te duwen, wat voelt als golfvormige, koliekachtige pijn rechts onder de ribben. Misselijkheid en koorts gaan er regelmatig mee gepaard. Zonder behandeling kan een galblaasontsteking (cholecystitis) of een alvleesklierontsteking (pancreatitis) ontstaan.
De rechter nier geeft vergelijkbare klachten als de linker: acute flankpijn, pijnlijk plassen en bloed in de urine zijn signalen om een arts te zien.56
| Locatie | Meest waarschijnlijke oorzaak | Typisch symptoom | Aanbevolen actie |
|---|---|---|---|
| Linker zij, onder ribben | Linker nier, milt, houding | Doffe pijn of koliek | Huisarts bij klachten >48 uur |
| Linker zij, uitstraling naar lies | Niersteen in ureter | Heftige krampende pijn | Snel naar huisarts of SEH |
| Rechter zij, bovenbuik | Galblaas, rechter nier | Stekende pijn en misselijkheid | Snel naar huisarts |
| Beide flanken met koorts | Nierinfectie | Bonzende pijn plus koorts | SEH bij koorts boven 38 °C |
| Zij tijdens of na sport | Middenrifprikkel, spier | Verdwijnt snel bij rust | Betere warming-up |
Pijn in de zij na het sporten
De bekende steek in de zij tijdens hardlopen of fietsen is waarschijnlijk het gevolg van een verminderde bloedtoevoer naar het middenrif of een prikkel van het buikvlies.1 Het precieze mechanisme is nog niet volledig opgehelderd.
Wat direct helpt:
- Stop even en buig licht voorover.
- Druk met je hand op de pijnlijke plek en adem langzaam uit via de mond.
- Neem de volgende keer voldoende tijd voor een degelijke warming-up en eet niet vlak voor de training.
Treedt de pijn ook op buiten sportmomenten? Dan is een andere oorzaak waarschijnlijker en is een huisartsbezoek zinvol.
Pijn in de zij en je nieren: nierstenen en nierinfecties
De nieren zitten aan beide kanten van de wervelkolom, iets boven de tailleband — niet in de buik zelf, maar in de retroperitoneale ruimte achter de buikorganen.
Nierstenen (urolithiasis) zijn een veelvoorkomende oorzaak van acute flankpijn.2 Kleine stenen verlaten het lichaam soms ongemerkt; grotere stenen die de urineleider blokkeren geven hevige, krampende pijn die uitstraalt naar lies of binnenkant van de dij.1 Bloed in de urine en pijnlijk plassen zijn bijkomende signalen die een artsbezoek dringend maken.5
Nierinfecties (acute pyelonefritis) geven aanhoudende flankpijn gecombineerd met koorts, rillingen en een branderig gevoel bij plassen.34 Dit vereist altijd medische behandeling met antibiotica — wacht hiermee niet af.
Zeldzamer is het nutcracker-syndroom, waarbij de linker nierader bekneld raakt tussen twee slagaders. Dit kan chronische pijn links in de zij geven, soms met bloed in de urine, en wordt vastgesteld via echo of CT-scan.7
Wanneer ga je direct naar de huisarts of SEH?
Wacht niet af bij:
- Hevige pijn die niet verbetert binnen een uur of juist toeneemt
- Koorts boven 38 °C gecombineerd met flankpijn
- Bloed in de urine
- Pijnlijk plassen gecombineerd met flankpijn
- Pijn na een val of klap (mogelijke miltscheur — bel 112)
- Opgezette buik of sterke drukgevoeligheid
Bij minder hevige maar aanhoudende klachten is een afspraak met de huisarts de juiste stap. Thuisarts.nl biedt een helder overzicht van wanneer je zelf kunt afwachten en wanneer actie nodig is.
Veelgestelde vragen
Wat kan pijn in de zij zijn die iets lager zit dan direct onder de ribben?
Pijn iets lager dan de ribbenboog — ter hoogte van de flank of de onderbuik — kan wijzen op de urineleiders, darmklachten zoals het prikkelbare-darmsyndroom of spierpijn. Bij vrouwen kan ook een eierstokafwijking of endometriose op die locatie pijn geven. Aanhoudende pijn zonder duidelijke oorzaak verdient altijd een huisartsbezoek.
Kan endometriose pijn in de zij veroorzaken?
Ja. Endometriose — waarbij baarmoederslijmvlies buiten de baarmoeder groeit — kan pijn geven in de onderbuik, de zij en de onderrug, soms samenhangend met de menstruatiecyclus. De diagnose wordt gesteld via echografie of laparoscopie. Als je dit herkent, vraag dan een verwijzing aan bij je huisarts naar een gynaecoloog.
Hoe lang mag ik pijn in de zij afwachten voordat ik naar de huisarts ga?
Milde pijn die samenhangt met inspanning of houding kun je 24 tot 48 uur afwachten. Verdwijnt de pijn niet, wordt ze erger, of gaat ze gepaard met koorts, pijn bij plassen of bloed in de urine? Ga dan dezelfde dag naar de huisarts. Bij hevige of plotse pijn nooit afwachten — dat is voor de spoedeisende hulp.
Kan een verkeerde zithouding steken in de linker zij veroorzaken?
Ja, dat is heel goed mogelijk. Langdurig scheef zitten of een ingezakte houding prikkelt de spieren en het bindweefsel rondom de romp. De pijn is typisch aanwezig bij druk op het gebied en verdwijnt bij bewegen of strekken. Dit soort klachten reageert goed op bewegen, stretchen en houdingoefeningen.
Kan alcohol steken in mijn zij veroorzaken?
Steken in de zij na alcoholgebruik kunnen verschillende oorzaken hebben: de lever en galblaas worden extra belast door alcohol, wat kan leiden tot pijn rechts in de zij. Aan de linkerkant kan de milt reageren bij overmatig gebruik. Regelmatig steken na alcoholgebruik is een signaal om dit te bespreken met je huisarts, zeker als je ook misselijkheid of vermoeidheid ervaart.
Ik heb al veel onderzoeken gehad maar geen duidelijke diagnose — wat kan ik nog doen?
Onverklaarde chronische pijn in de zij is frustrerend. Soms wijst herhaald negatief onderzoek op een functionele oorzaak — zoals een prikkelbare darm, chronische spierspanning of centrale sensitisatie. Een tweede mening bij een internist of gastro-enteroloog kan zinvol zijn. Vraag je huisarts ook naar een verwijzing naar een multidisciplinaire pijnpoli als de klachten ernstig zijn en je dagelijks leven beïnvloeden.
Wat is het verschil tussen pijn in de rechter zij en pijn in de linker zij?
De locatie geeft een eerste aanwijzing: pijn rechts in de zij wijst vaker op de galblaas of de rechter nier; pijn links in de zij op de milt, linker nier of houdingsgerelateerde klachten. In de praktijk overlappen veel oorzaken, en beide nieren kunnen vergelijkbare klachten geven. Bijkomende symptomen — koorts, misselijkheid, pijn bij plassen — zijn minstens zo belangrijk als de zijde waar je pijn voelt.
Footnotes
-
Chopra K, Adams T, Matthies A. Sudden-onset flank pain. Emergency Medicine Journal. 2023. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37487632/ ↩ ↩2 ↩3
-
Patti L, Leslie SW. Acute Renal Colic. StatPearls. 2026. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28613743/ ↩ ↩2
-
Castaigne J, Georges B, Jouret F. Acute pyelonephritis. Revue medicale de Liege. 2022. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36082603/ ↩ ↩2
-
Belyayeva M, Leslie SW, Rout P. Acute Pyelonephritis. StatPearls. 2026. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30137822/ ↩ ↩2
-
Mabins S, Schindlbeck M. Woman with Flank Pain and Hematuria. Annals of Emergency Medicine. 2023. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36813439/ ↩ ↩2
-
Ali AA, Bilgrami Z. A woman with flank pain and swelling. Journal of the American College of Emergency Physicians Open. 2022. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36187508/ ↩
-
Maharaj D, Mohammed SR, Caesar K. Nutcracker syndrome: a case-based review. Annals of the Royal College of Surgeons of England. 2024. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38038139/ ↩
Bronnen
- Castaigne J, Georges B, Jouret F — Acute pyelonephritis · Revue medicale de Liege · 2022
- Chopra K, Adams T, Matthies A — Sudden-onset flank pain · Emergency Medicine Journal · 2023
- Maharaj D, Mohammed SR, Caesar K — Nutcracker syndrome: a case-based review · Annals of the Royal College of Surgeons of England · 2024
- Mabins S, Schindlbeck M — Woman with Flank Pain and Hematuria · Annals of Emergency Medicine · 2023
- Ali AA, Bilgrami Z — A woman with flank pain and swelling · Journal of the American College of Emergency Physicians Open · 2022
- Belyayeva M, Leslie SW, Rout P — Acute Pyelonephritis · StatPearls · 2026
- Patti L, Leslie SW — Acute Renal Colic · StatPearls · 2026
Gratis + wekelijkse tips
Ontvang gratis 7x KETO Ovenschotels
Inclusief boodschappenlijstje — zo staat er vanavond al een gezonde ovenschotel op tafel. Plus elke week praktische gezondheidsinzichten — altijd uitschrijven mogelijk.
Download gratisLees ook
Meer over aandoeningen

Aandoeningen
Bloeddruk 140/90, 150/100 of 160/100: Wat Betekent Het en Wat Doe Je Nu?
Bloeddruk 140/90, 150/100 of 160/100 — hoe erg is het? Ontdek wat elke waarde betekent, wanneer je naar de huisarts moet en wat je zelf kunt doen.

Vitamine D en bloeddruk: wat zegt het meest recente onderzoek?
Verlaagt vitamine D je bloeddruk? Wat de D-Health-studie en andere recente onderzoeken zeggen over suppletie, tekort en cardiovasculaire gezondheid.

Blaasontsteking: welke natuurlijke remedies werken echt (en wanneer naar de dokter)?
D-mannose en veenbessenextract zijn het best onderbouwd bij blaasontsteking. Appelciderazijn heeft geen bewijs. Leer wanneer je direct naar de dokter moet.

Cholesterol verlagen op een natuurlijke manier: wat werkt echt?
Cholesterol verlagen zonder medicijnen: plantsterolen, havermout en beweging zijn het best onderbouwd. Ontdek wat werkt en wanneer je een huisarts nodig hebt.

Hoofdpijn verminderen: wat werkt echt per type?
Spanningshoofdpijn, migraine of cluster? Ontdek welke niet-medicamenteuze aanpak echt werkt per type en wanneer je naar de dokter gaat.
55 reacties
Archief van lezersreacties sinds 2011.
René Kamphuis Dank voor de duidelijke uitleg. Voor de pijn in mijn linker zij heb ik inmiddels via mijn huisarts een afspraak gemaakt met de neuroloog.Team OptimaleGezondheid Heel veel succes, René! Hou je ons op de hoogte?Bert Hallo René, Ik loop regelmatig hard en ben aan het trainen voor de marathon. De laatste maand krijg ik steken in mijn zij nadat ik al diverse kilometers heb gelopen. Soms na 15 kilometer,soms pas na een kilometer of 20. Ik mag ervan uit gaan dat ik dan toch voldoende warming up het gedaan. Heb jij een verklaring?Liek Ik heb precies hetzelfde ben benieuwd of je er al achter bent wat het is.kim mooi helder geschreven maar wat ik mis is blindedarmontsteking, dan heb je toch ook pijn in je onderbuik? (Heb dus zelf geen blindedarmontsteking gehad. En ipv vlak onder de ribben , pijn nog ietsje meer naar beneden, wat is dat dan?Ans Ik had pijn rechtsboven in de buik. De huisarts dacht aan galstenen. Plotseling zakte de pijn naar beneden en lag ik een paar uur later op de operatietafel omdat het toch een blindedarmontsteking was.Jamila Hallo, ik heb al sinds 16 jaar vreselijk pijn in mijn flanken, links en rechts en voornamelijk bij het wakker worden. Het zijn pijnlijke steken, vooral bij het ademhalen, soms lijkt het alsof ik heftige weeën heb. Heb al zoveel onderzoeken gehad, tot aan de pijnpoli omdat ze niks meer voor me kunnen betekenen. Ik heb het opgegeven, maar weet dat ik zo niet verder kan. Ik moet weten wat het is. Hopelijk herkent iemand mijn verhaal, en kan mij eindelijk helpen. Alvast bedanktHannah Hallo Jamila. Hebben ze jou ook onderzocht op endometriose? Heel veel vage maar regelmatig terugkerende pijn klachten in een vrouwenlichaam zijn te herleiden tot endometriose. Meer info kun je vinden op de endometriose website www.endometriose.nl Ik heb mijn hele leven vage maar ernstige buikklachten en andere lichamelijke klachten gehad en 'toevallig' werd er endometriose ontdekt toen ik aan een baarmoeder cyste geopereerd werd. Nu ben ik 11 jaar verder en heb ik nog steeds regelmatig rare onverklaarbare pijnen, maar ik weet nu dat dit mede door de endo komt. Alleen sterke pijnstilling helpt dan bij mij. Ik wil geen hormonen slikken. Ik hoop dat er snel duidelijkheid komt voor je. SterkteM.k Ik heb ook de zelfde klachten. Komt van je rug spieren. Ik heb van de dokter spier ontspanners gekregen en heeft geholpen bij mij.As Ik heb zo goed als dezelfde klachten. Ik sta elke morgen op met pijn zowel in mijn linker - als rechterzij. Ik moet direct opstaan en gaan plassen want ik kan dan absoluut niet meer blijven liggen. Het heeft of met mijn nieren of galblaas te maken denk ik. De hiisarts heeft een paar maand geleden bloed afgenomen en mn nieren gekeken maar er was niets aan de hand. Het sloopt mij want ik word elke ochtend rond half zes / zes uur wakker met pijn en heb daardoor veel te weinig slaap. Gelijk weer teruggaan naar bed werkt niet, de pijn blijft dan aanhouden. Of het dan door mn houding komt ,mijn spieren mbt de pijn.. ik heb werkelijk geen idee. Na een half uurtje op zijn en even lopen en of douchen, trekt de pijn weg... Dank voor t lezen hopenlijk reacties van lotgenotenMarjo Ja dat heb ik dus ook maar soms, zoals vandaag, is het heftiger en word ik er misselijk van en voel ik de hele dag zeurende pijn met af en toe korte steekjesPaula Ik Ben Paula en Ben 12, Ik heb nu veel pijn in mijn linker zij onder de ribben en in mijn rechter zij onder de ribben. Ik ben heel bang dat ik een operatie moet ondergaan of dood kan gaan. Weet iemand wat er aan de hand is. Ik hoop dat iemand mij kan helpen. (Ik heb het sinds vandaag in de ochtend, tis nu nacht)Team OptimaleGezondheid Hoi Paula, Je gaat niet direct dood, en of je een operatie moet ondergaan is nog maar de vraag. Ik kan weinig nuttigs zeggen over wat het is, maar dat kan je huisarts wel! Maak direct even een afspraak, ook al was het alleen maar om je gerust te stellen! Heel veel succes!CHRIS Ik heb soms heel veel pijn in de rechter zij . Soms lager naar de lies . Soms naar de heup . ALTIJD DE RECHTER KANT ; Sommige dagen niets .... ik heb een echo , en een scan gehad en ze vinden niets ...... ik wil weten wat het is ? iK HEB 8 JAAR GELEDEN BORSTKANKER GEHAD , en dan wil je wel weten wat er aan de hand is .Richard Heb na het drinken van alcohol, last van steken in mijn linker en rechter zij, wat kan dit zijn?Team OptimaleGezondheid Ik kan zo &-é-" even geen verband leggen tussen alcohol en steken in linker en rechter zij. Je kunt het beste even een afspraak maken bij je huisarts om de exacte oorzaak te vinden.Romy Beste, Ik heb zojuist bovenstaande informatie gelezen en heb een vraag over pijn aan mijn linker zij. Ik heb drie dagen geleden en coloscopie gehad, maar sinds de avond na de coloscopie met pijn naar bed gegaan. De pijn is voelbaar aan mijn linker zij vlakbij mijn ribben, voornamelijk met in en uitademen als ik dit diep doe. De pijn zelf is niet ondragelijk maar wel erg vervelend, zojuist een stukje in de auto gereden en dan voel ik elk hobbeltje. Kan dit verband hebben met elkaar? Hoe lang moet ik deze klachten de tijd geven om weg te trekken? Bedankt alvast voor het reageren op mijn vraag.Team OptimaleGezondheid Dit kan inderdaad heel goed verband houden met elkaar. Aan de andere kant zou ik niet te lang wachten om dit aan te kaarten bij je behandelend arts.nikki coeman wat zijn de diagnoses van steken in de zij?Annemarie Sinds 2012 last van beide zijdes maar niks gevonden moet er maar mee leren leven zegt mijn huisarts er is wel een cyste gevonden maar goedaardig Voor de rest wil ze niks meer doenKenneth Bril Beste, In 2103 had ik veel last van krampen ter hoogte van mijn milt . Na een week vakantie in Spanje kon ik ook niet meer naar de wc gaan . Na het raadplegen van mijn huisarts werd ik doorverwezen naar een specialist voor een colonoscopie te ondergaan . Ter hoogte van de milt was er rondom mijn dikke darm kanker ontdekt . De tumor is ondertussen verwijdert en bleek fase 1 te zijn en geen uitzaaiing verder in het lichaam . Gelukkig . Maar nu in 2017 heb ik constant een vage pijn onder mijn ribben en achteraan de pijn . Een bloedtest van het labo moest opheldering geven maar helaas geen resultaat . Alles perfect in orde behalve een iets hogere cholesterol waarde dan gemiddeld maar niet noemenswaardig . Begin aan littekenweefsel te denken binnen in mijn buik . Ze hebben immers al de klieren weggenomen en een stuk dikke darm . Of misschien mijn nieuwe job waarbij ik veel zit en beweeg op mijn stoel zijdelings ( container kade aan de haven ) Binnenkort 10 november voor jaarlijks onderzoek bij hospitaal voor opvolging . Allemaal duimen dat het goed afloopt en een kaarsje branden . Ik houd jullie op de hoogte GroetjesTeam OptimaleGezondheid We duimen voor je, Kenneth!Evelyn Ik heb al enkele weken vreselijke buikpijn en pijn zij en trekt naar mijn rug bloed laten trekken en nu moet ik pillen nemen voor een blaasontsteking neem ze nu 3 dagen en heb gevoel dat mijn pijn erger wordNancy In juni van vorig jaar is er darmkanker bij mij gediagnosticeerd. Intussen ben ik reeds geopereerd. Maar sinds 2 maanden vreselijke pijn in mij rechterzij. Stekende en zeurende pijn. Ik heb een echo gehad voor controle van mijn lever en een uitgebreide röntgenfoto. Maar steeds niets. De pijn is vreselijk. Ik ga binnenkort terug naar het ziekenhuis. Ik wil nou echt van die pijn af.Freek Segers Ik heb al een paar dagen pijn aan rechterkant inderdaad net onder de ribben vorig jaar weinig kunnen golfen ivm frozen shoulder, overigens aan linkerkant. Nu weer intensief aan trainen en spelen. Hierbij draai je je linkerschouder naar beneden vanuit stand. de voeten blijven dus recht staan. Kan de pijn daar vandaan komen. Het is een constante pijn, die in geen enkele positie verminderdE.G.A Nijland mijn man heeft vanaf 31 januari regelmatig bloed in de urine. Nu sinds een maand zelfs een katheter en ook daar is elk ogenblik bloed in terug te vinden met stolsels. Som heel donker(oud bloed) maar vaak gewoon helder rood maar ook met stolsels. Bloedonderzoek en echo en ct scan wijst niets uit. Wij zoeken ons suf op internet maar ik vind hier ook niets wat een oorzaak kan zijn. De uroloog schuift het steeds weg met: ik kan het niet vinden. We zijn wel al bezig met een second opinion maar misschien krijgen we hier wel een tip.Team OptimaleGezondheid Helaas kan ik hier weinig op zeggen. Daarvoor ontbreekt de volledige medische historie. Goed plan om een second opinion aan te vragen. Laat je me weten wat deze van de situatie vindt?S. van der Veen Hallo, ik heb al enige tijd van steken in de rechterzij onder mijn ribben. Ik verneem dit vaak 's morgens als ik wakker wordt, maar overdag heb ik er ook wel eens last van. De pijn is niet structureel, maar het zijn meer steken in zij, wat wel steeds weer terugkomt. Kunt u mij zeggen wat dit zou kunnen zijn?Team OptimaleGezondheid Sorry, maar hier kan ik niks over zeggen. Dit is te algemeen. Het zou werkelijk van alles kunnen zijn. Als je zeker wilt zijn, raad ik je aan om even een afspraak met je huisarts te maken.Corrie Goede middag allemaal wie weet wat het is heb stekende pijn onder mijn schouderblad links zijn heftige steken dan weer weg en kome weer wie weet hetTeam OptimaleGezondheid Niemand die daar zo maar even een antwoord op kan geven, Corrie. Toch maar even een afspraak maken met je huisarts.linda Hallo, ik heb een zeurende pijn aan mijn rechterzijde. Als ik zit heb ik een zwembandje rond mijn buik en is dat precies dat het daar gezwollen is. Ik heb geen maagpijn of last van mijn darmen. ik heb wel vorige jaar gordelroos gehad juist onder mijn bh. zou dat nog het gevolg zijn daarvan die pijnen of is het iets anders aan de hand.Cor Beste, Loop nu 1 jaar met verschrikkelijke pijn in mijn linkerzijde Alle onderzoeken ( buikscan,mri,echo)waren goed Kan niet begrijpen waar al die pijn vandaan komt wordt er gek van Kan iemand mij vertellen wat ik nog kan doen ? Een zoveelste bezoek aan de huisarts heeft geen zin heeft ook geen idéé wat het kan zijn Ben radeloosLinda Ik ervaar ook al een lange tijd pijn aan me linker kant van mijn lichaam echo laten maken van me organen, maagonderzoek gehad en niks op te vinden. Nou blijkt dus dat stress ook heel veel met je lichaam kan doen zoals pijn op bepaalde plekken die al gevoelig zijn. Maandag weer terug naar de huisarts. Ik zou ook weer is een keer een dag me eigen lekker willen voelenAya Een andere oorzaak voor 'onverklaarbare' pijn in de zij, is het zwevende-rib-syndroom. Ik spreek uit ervaring dat dit zeer pijnlijk kan zijn. Bij mij werd dit uitgelokt door verkeerde zithouding en ook slaaphouding, waarbij ik op mijn zij lig, met het onderste been gestrekt en het bovenste been opgetrokken. Het is mogelijk (hangt van je lichaambouw af), dat het heupbeen dan tegen de zwevende rib steunt en irritatie opwekt of een ontsteking veroorzaakt, wat voor maandenlange klachten kan zorgen.Team OptimaleGezondheid Dank voor je aanvullingen, Ayaronald Eindelijk een duidelijke uitleg, door goed uit te leggen waar welk orgaan zit ik ga direct naar de huisarts want ik geef dit al 2a3 maand aan.Team OptimaleGezondheid Hou je me op de hoogte van de vorderingen, Ronald?Tim Hoi, ik merk sinds deze ochtend pijn in mijn linkerzijde (dacht aan milt of nieren want ik denk altijd meteen het ergste) maar door dit artikel te lezen twijfel ik want de pijn is echt aan de linkerzijde van mijn lichaam, ongeveer 2-4cm boven mijn onderste rib. Ik heb toevallig gisteren wel een paar keren ontzettend hard moeten hoesten (afgelopen dagen soms ook). Ik vermoed dus eerder irritatie aan de rib/buikvlies, de pijnlijke steken zijn ook met minstens 10-15 minuten (soms meer) tussen? Hoeveel dagen neem ik voordat ik er eventueel mee verder ga?Robert Jan Hendriksauteur Hoi Tim, Als je twijfelt zou ik een afspraak maken met je huisarts, eerder te vroeg dan te laat! SterkteLammy Molema. Ik heb een zeurende pijn aan de linkerkant onder mijn borst wat kan dat zijn .Ben ook geopereerd aan mijn hart nieuwe hartklep.Robert Jan Hendriksauteur Hoi Lammy, Zeurende pijn aan de linkerkant onder je borst zou van alles kunnen zijn, zoals je aangeeft ben je geopereerd voor een nieuwe hartklep dan is het beste om toch even met deze klachten naar je arts te gaan het is heel goed mogelijk dat het daar toch mee te maken heeft. Laat je me weten hoe het is gegaan bij je arts?Anoniem Ik heb nu reeds +- 2,5 week een vreemd gevoel in mijn rechter onderbuik. Het doet geen pijn maar voelt drukkend aan. Het situeert zich niet ter hoogte van de ribben maar meer naar onder. Soms lijk ik het niet te voelen, maar het grootste deel van de dag en zowel s’nachts wel. Het gevoel wordt niet erger, maar ik maak me er toch een beetje druk om. Enig idee wat dit kan zijn?Robert Jan Hendriksauteur Hoi Anoniem, Je geeft aan een vreemd gevoel te hebben. Geen idee wat het kan zijn. De meeste pijnen zoals ik hier omschrijf beginnen met een stekende pijn, alhoewel nierpijn vaak begint als sluimerende pijn. Is het vreemde gevoel ontstaan na zware inspanning of sporten? Anders zou je even naar de huisarts gaan om het vreemde gevoel in je rechter onderbuik te laten nakijken. Misschien is er een hele andere oorzaak. Laat je ons weten hoe het met je gaat? Groeten, Robert JanFrans Vos Hallo. Mijn naam is Frans 73 jaar. Sinds kort heb ik pijn in mijn linkerzij. Je zou zeggen de hele dag! Nee alleen alsik naar bed ga plat ga liggen omdraaien en uit bed stappen, vervelende pijn. Een uit bed pijn weg raar maar wat zou dit kunnen zijn? Normaal met inspanning en of sporten nergens last van Alvast dank voor Uw reactie. FransRozemarijn Hallo Frans, Dat klinkt erg naar! Heeft u een verleden van medische klachten bij uw zij? Het kan zijn dat de druk van het liggen de interne pijn veroorzaakt. Het kan daarom geen kwaad om dit even bij de huisarts te laten checken, want er zijn meerdere oorzaken die hieraan verbonden kunnen zijn. Zolang het alleen tijdens het liggen is, zal het niks ernstigs zijn, maar een extra check kan nooit kwaad. Groetjes, Rozemarijn (Team OptimaleGezondheid)Sarah Beste, Ik heb sinds een aantal maanden last van mijn zij aan beide kanten. Het begon alleen links en diezelfde nacht nog ook rechts. De pijn was toen zo heftig dat ik er niet meer van kon slapen of rechtop kon staan. Met paracetamol werd de pijn uiteindelijk minder. Daarnaast had ik wat andere symptomen van een blaasontsteking een paar dagen eerder, en inderdaad testje gedaan en bleek een blaasontsteking. Ik had verder geen koorts of misselijkheid o.i.d. dus er werd niet gedacht aan een nierbekkenontsteking. Antibioticakuur van 1 zakje monuryl gehad en uiteindelijk werd de pijn minder. Nu, 2 maanden later heb ik nog steeds regelmatig last van pijn in de zij (beide kanten, soms 1 soms tegelijk) en ik vraag me af of er misschien toch iets met mijn nieren mis is. Ik merk dat het erger is als ik te weinig gedronken heb die dag. Daarnaast ben ik heel vaak moe. Verder geen klachten van blaasontsteking meer. Heeft u misschien een mogelijke oorzaak/advies? Ik hoor het graag!Robert Jan Hendriksauteur Dag Sarah, Wat naar dat de pijn nog niet is weggegaan. Omdat je blaasontsteking al voorbij is en de antibioticakuur is afgerond zou het best eens kunnen zijn dat er meer aan de hand is. Vocht heeft invloed op de vorming van nierstenen. Wanneer je weinig water drinkt wordt urine geconcentreerd en is de kans op kristalvorming voor het vormen van nierstenen groter. Probeer daarom zoveel mogelijk water te drinken, en te plassen. Bij pijn in de zij in combinatie met koorts en de neiging hebben om te gaan braken dan kunnen galstenen de oorzaak zijn. Belangrijk om hier gelijk mee naar een arts te gaan omdat galblaasontsteking indirect ook een alvleesklierontsteking kan veroorzaken. Galstenen kunnen ontstaan als de aanmaak van cholesterol in de lever is toegenomen. Om dit te voorkomen is het belangrijk om gezond en gevarieerd te eten. Het lijkt mij zeker iets om te laten nakijken door je arts. Ik hoop dat je er achter kunt komen wat het precies is. Groetjes, Robert JanN.W. Kolmeijer Ik heb al jaren het volgende probleem: Pijn aan de linkerkant van mijn lende (in de rug, maar niet dichtbij mijn wervelkolom). Het gebeurt niet alleen bij bewegingen maar ook in ruste (in bed). Meestal zijn het steken die enkele seconden duren. Na de steek is alles weer rustig, waarna het na b.v. 25 tellen opnieuw optreedt. De volgende begint dan ook weer precies 25 tellen later. Mijn huisarts heeft mij naar een fysiotherapeut gestuurd. Ik heb de ervaring dat dit op korte termijn niet helpt. Maar ik probeer het iedere keer weer. Na enkele dagen wordt het meestal minder (met of zonder fysio); waarna het over is om na enkele weken of soms maanden weer op te treden.Robert Jan Hendriksauteur Dag N.W. Wat goed dat je met je klachten naar de huisarts bent gegaan. Omdat je zelf aangeeft dat de behandelingen bij de fysiotherapeut niet voldoende hebben geholpen is er mogelijk een andere oorzaak. Onbehandelde problemen met organen kunnen later voor veel andere problemen zorgen dus zeker belangrijk om toch achter de oorzaak aan te gaan. Je zou je huisarts kunnen vragen voor aanvullend beeldvormend onderzoek met behulp van een echografie. Met een echografie kunnen ze de nieren en gal verder onderzoeken. Voor onderzoek naar de milt wordt een miltscan gemaakt. Met beide onderzoeken kan je eventueel nierstenen, galstenen of een scheurtje in de milt kunnen aantreffen/uitsluiten. Laat je ons weten hoe het met je gaat? Groetjes, Robert JanBernard Cohen Heb sinds een week veel pijn in de linkerflank met soms uitstraling naar de bil. Als ik even een klein dutje doe wordt ik zwetend wakker. Bukken is pijnlijk. Urine is erg gelig maar niet stinkend. Kan pijn wel steeds met Paracetamol 1000 onderdrukken. Heb idee dat kuiten dikker zijn als anders. Kan fietsen als ik niet teveel voorover buig om pijngevoel te vermijden. Ivm. COPD 2x pw zware conditie training.Robert Jan Hendriksauteur Dag Bernard, wat vervelend! Het is goed dat je op de signalen van je lichaam let! Ben je met je klachten al bij een arts geweest? Ze kunnen vaak aanvullend bloed en urine testen doen om te onderzoeken wat de oorzaak kan zijn. Heb je zelf wel eens gedacht aan nierstenen? In dit artikel besteed ik hier meer aandacht aan. En in dit artikel ga ik hier dieper op in. Ik hoop dat je arst je meer duidelijkheid kan geven over de uitstralende pijn, het zou fijn zijn als je snel geholpen wordt. Heel veel sterkte!